Klimatizace = žrout energie?

06.06.2024

Velmi často se setkáváme s veřejným míněním, že provoz klimatizace na chlazení je velmi nákladnou záležitostí. Tento názor se i často opakuje v laických komentář pod příspěvky na sociálních sítích. Pojďme si to v krátkosti a stručně rozebrat.

ECO_1.jpg
Začátkem je nutné vysvětlit rozdíl mezi spotřeba a potřebou elektrické energie – jednoduše. 

Spotřeba je hodnota, kterou se dočte na kalibrovaném měřidle za určité období. Představ si, že si do domácnosti nainstalujete klimatizaci. Přívodní napájecí kabel zapojíte do podružného elektroměru a ten vám bude měřit odběr elektrické energie pouze u klimatizace. Hodnota, kterou odečtete například po dni provozu bude skutečná spotřeba připojené klimatizace.

Potřeba je hodnota, které je uváděna na energetickém štítku zařízení – klimatizace, je uváděna v katalogu a v propagačních materiálech. Jedná se o hodnotu, jejíž výpočet se provádí dle normativně / legislativně stanoveného výpočtu pro dané prostředí instalace (podnebí). Tato hodnota se snaží spotřebiteli co nejvíce dopředu říci, kolik jej může stát provoz klimatizace pokud jí bude používat dle ustanoveného normativního výpočtu. Tedy jedná se o odborný odhad podložený výpočtem. Proč odhad? Protože vlivem užívání spotřebitele, například klimatizaci nebude používat tak často nebo naopak, může být následná spotřeba z elektroměru odlišná. Nicméně hodnota potřeby z energetického štítku je velmi dobrým ukazatelem, jak kvalitní zařízení pořizujete a je ruku v ruce s energetickou třídou. Je to také hodnota, na které lze hezky znázornit jak „drahý“ provoz klimatizace je.

Kde najdu hodnotu potřeby „spotřeby“ klimatizace takovou hodnotu a co s ní?

Jak již bylo výše sděleno najdete jí na energetickém štítku nebo v katalogu. Vezměme si příklad jednotky Haier Expert o nominálním chladicím výkonu 3,5 kW. Jedná se o jednotku vyšší třídy, která je dle uvážením a správného výpočtu vhodná i pro běžné prostory o velikosti cca do 50 m2.  V katalogu u tohoto modelu nalezneme, že potřeba el. energie na chlazení je 144 kWh/rok a na vytápění potom 825 kWh/rok. Stejnou hodnotu naleznete následně i na energetickém štítku pro mírné podnebí – Česká republika.

A co jste se dozvěděli z těchto hodnot? Dozvěděli jste, že pokud bude klimatizace v provozu na chlazení tak lze předpokládat její spotřebu blízkou hodnotě 144 kWh/rok. V provozu vytápění, tedy tepelné čerpadlo vzduch/vzduch je to potom 825 kWh. Uvážíme-li například cenu 3,69 Kč za 1 kWh el. energie:

  • bude cena za provoz režimu chlazení za rok (144 kWh x 3,69 Kč) 531 Kč!
  • bude cena za provoz režimu vytápění za rok (825 kWh x 3,69 Kč) 3.044 Kč!
  • cena za celoroční provoz (chlazení + vytápění) za rok (969 kWh x 3,69 Kč) 3.575 Kč!

Myslíte si stále, že je klimatizace „žrout“ energie? Je cena přibližně 500 kč za komfort klidného spánku, čistého vzduchu vysoká? My se domníváme, že nikoliv. A pokud u Vás i toto převládá, tak se neváhejte podívat na nové modely, které jsou vybaveny režim 3 ECO Úrovně. Jedná se o zcela nové modely Haier Pearl Premium a Revive plus. Tyto modely mají výše uvedenou revoluční funkci.

Funkce 3 ECO Úrovně

Tato revoluční funkce umožňuje uživateli velmi jednoduchým stisknutím tlačítka volit vyšší úsporu energie až 52 % oproti jiným konvekčním klimatizacím.  Jedná se o možnost nastavit si úroveň spotřeby energie ve 3 stupních dle preference uživatele.

L1 úroveň ECO – úspora energie může být až 20 %

L2 úroveň ECO – úspora energie může být až 35 %

L3 úroveň ECO – úspora energie může být až 55 %

Tak jak to u klimatizací Haier je zvykem, i tato funkce je nezávisle otestována a odzkoušena, a to společností SGS. Funkce přináší uživateli neopakovatelnou volnost v možnosti výběru, jak moc chce uspořit provozní náklady a záleží jen na něm, kterou úroveň si zvolí.

V kombinaci s funkcí I feel, kde je možné měřit a regulovat provoz klimatizace na teplotu měřenou dálkovým ovladačem položeným například na stole v obývacím pokoji, je možné dosáhnout maximálního komfortu užívání s docílením minimální spotřeby elektrické enrgie na chlazení ale i vytápění klimatizací.

Jak funkce 3 ECO Úrovně funguje a jak je možné jí používat?

Dle zvolené úrovně ECO režimu jsou limitované otáčky kompresoru na patřičnou úroveň a s tím je spojené snížení příkonu tedy odběru elektrické energie. Snížením otáček kompresoru samozřejmě dochází i ke snížení dostupného chladicího / vytápěcího výkonu. 

Používání funkce je možné několika způsoby a zde je uvedena jedna z mnoha možností. Tepelná zátěž místnosti bude zřejmě maximální v případě vysoké venkovní teploty vzduchu anebo nebo současně v případě vysokého obsazení místnosti lidmi. Toto ovšem nenastává pořád a také během celého dne. Tepelná zátěž má sínusový charakter průběhu během denní doby a výkon klimatizace se navrhuje na maximální podmínky - extrémní podmínky a to tak aby vždy klimatizace zajistila max. komfort. Tedy naše doporučení:

  • noční doba / nastavte nejvyšší 3. stupeň ECO úroveňe
  • odpoledne až podvečer / vypněte funkci ECO
  • dopoledne / využijte 2. stupeň funkce 
  • večerní doba / nastavte 1. stupeň funkce ECO

Velkou výhodou je fakt, že po celou dobu jednotka zachovává provoz a tím i komfort vnitřního prostředí. To je zásadní rozdíl oproti přenastavení - zvýšení vnitřní teploty pro úsporu energie. Při zvýšení cílové vnitřní teploty si snižujete komfort a jednotka vypne a čeká. U popisovaného režimu ECO tomu je naopak.

 

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

 

Technologie Rady a tipy
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše