Klimatizace a čističky vzduchu versus COVID-19

05.11.2020

Studie ukazují, že správné nošení roušky a důsledné dodržování sociálního odstupu může významně snížit šíření koronaviru (COVID-19) zabráněním přenosu kapének. Už jste jistě slyšeli o čističce vzduchu, která zabrání šíření kontaminovaného aerosolu, ale jak tedy poznat ten správný typ? Jsou všechny čističky a „čističky“ vzduchu opravdu účinné proti COVID nákaze? Jakou čističku vzduchu si domů pořídit?

Jaké typy čističek vzduchu na trhu naleznete?

Většina čističek vzduchu spadá do dvou základních kategorií: filtrují nebo upravují vzduch. Některé typy kombinují oba principy a pokročilé klimatizace mají obě funkce a k tomu ještě ochladí, nebo ohřejí vzduch.

Filtry jsou navrženy tak, aby zlepšily kvalitu vnitřního ovzduší fyzickým odstraněním drobných částic, které se mohou vznášet ve vzduchu, jako je prach, pyl a srst zvířat. To jsou všechno věci, které se vyskytují přirozeně a mohou zhoršit alergie lidí, pokud je vdechnou ve velké koncentraci. Nejvíce účinným typem domácích filtrů jsou filtry HEPA, případně filtr s aktivním uhlím, který umí pohlcovat i pachy a kouř. Toto splňují čističky vzduchu Haier. Moderní je i použití IFD filtru na elektrostatickém principu, kdy je filtr omyvatelný a znovu použitelný, kterým jsou vybaveny Jednotky Jade a sloupové jednotky.

Sanitizér je zářič, který pomocí UV světla, případně ozonu udržuje prostředí bez bakterií, virů a kvasinek. Obdobný princip se používá v akvaristice, nebo pro úpravy vody bazénu. Účinně mohou chránit před nebezpečnou nákazou stafylokoky, bakteriemi salmonely, nebo E. coli – jejich velká koncentrace může způsobit vážnou nevolnost, ale nejsou smrtelně nebezpečné. Tuto funkci budou mít jednotky modelového roku 2021 například Pearl, Flare, Flexis i Tundra.

Jak fungují filtry vzduchu HEPA a UV zářiče?

HEPA je High Efficiency Particulate Arrestance („zachytávání mikročástic s vysokou účinností“) vyvinula jej NASA pro kosmonauty jako ochranu před nebezpečnými částicemi. Jak název napovídá, tyto filtry jsou opravdu účinné při odlučování nežádoucích částic ze vzduchu a tyto částice zachytí tak, aby se znovu nedostaly do vzduchu. Filtr HEPA obsahuje speciální vlákna, která jsou navržena tak, že zachytí částice o průměru pouhých 0,01 mikronu. Zařízení s UV zářením nic neodstraňují. Místo toho jsou navrženy tak, aby zabíjely všechny viry, bakterie nebo spóry plísní ve vzduchu vystavením ultrafialovému světlu.

Jak fungují ionizátory?

Ionizátory dávají vzduchovým částicím elektrický náboj, který je přitahuje k něčemu s opačným elektrickým nábojem. Těmito předměty mohou být u sofistikovaných zařízení sběrné desky samotného přístroje, nebo různé povrchy v místnosti (stěny, koberce, závěsy, stropy atd.). Jakmile takto nabyté částice naleznou něco, co je přitahuje a mají tendenci zůstat tam; je to velmi podobné statické elektřině. Jejich účinnost omezuje ve většině levných zařízení absence ventilátoru. Pocitově se pak takto upravený vzduch přirovnává ke vzduchu v blízkosti moře, vodopádů a vzduchu po bouři.

Jak fungují generátory ozónu?

Generátory ozónu mění standardní molekulu kyslíku tak, že má tři atomy místo pouhých dvou. Tří atomová molekula se nazývá ozon, nikoli kyslík, a reaguje s okolním prostředím jinak než normální vzduch, který dýcháme. Dezinfikuje prostředí a likviduje veškeré viry, bakterie a pachy. Ozon je nestabilní a po krátké době se zpět samovolně rozpadá na kyslík.

Jsou všechny tyto typy zařízení bezpečné?

Určitě ne! Čističky vzduchu, které používají filtry HEPA nebo ionizátory, jsou v pořádku, ale vdechování ozonu může způsobit kašel, podráždění hrdla, dušnost a další problémy, a to i u zdravých jedinců. Ozon může dokonce vést k poškození plic, a proto se nedoporučuje pobývat v místnostech, kde je koncentrace ozonu vysoká – po použití generátoru ozonu je nutné počkat, než se vstřebá. Dále je nebezpečné vystavovat přímo pokožku vysokým dávkám UV-C záření.

Jsou některé z těchto metod jsou účinné proti COVID-19?

Koronavirus je na spodním konci rozsahu filtru HEPA, takže nemusí být 100 % účinný při jediném průchodu. Pokud je však systém HEPA spuštěn po delší dobu a vzduch v něm projde několikrát, může odstranit velkou část virů (účinnost až 99,97 %). Dostatečné vystavení vzduchu UV záření v čističce vzduchu může zahubit některé viry, včetně COVID-19. Generátor ozonu je velice účinný, ale jeho použití v domácím prostředí, není ideální s ohledem na nemožnost obývat místnost v době čistění.

Za jakých okolností by lidé měli během pandemie COVID-19 používat čističku vzduchu?

Váš domov je obecně nejbezpečnějším místem, kde můžete být během pandemie COVID-19. Pokud se stýkáte pouze se členy své domácnosti, neopouštíte svou domácnost, nosíte respirátor, dodržujete sociální a fyzický odstup od společnosti a dodržujete striktně všechna hygienická nařízení, pak pravděpodobně čističku vzduchu nepotřebujete. Bohužel pokud někdo ve vaší domácnosti má COVID-19, nebo potřebuje karanténu a není prokázané, že již není pozitivní, má smysl vybavit svou domácnost čističkou vzduchu nebo klimatizací s IFD filtrem, pro ochranu pečovatelů a před možnou expozicí nákazy.

Na co se zaměřit při nákupu čističky vzduchu?

Nejdůležitější je si uvědomit, jak velké prostory chcete čistit. Každé kvalitní zařízení uvádí efektivní účinnost CADR a s ohledem na velikost místnosti je možné, že pro velké prostory budete potřebovat více zařízení. Pokud použijete zařízení s malým výkonem, požadovaný efekt se nemusí dostavit.

Co mohu udělat pro zlepšení celkové kvality vnitřního ovzduší doma?

A) Pokud pro Vás teplota, vlhkost, smog, prašnost, polétavé částice a další alergeny nejsou problémem, můžete udělat následující:

Otevřete okna a zapněte stolní ventilátory, abyste zvýšili cirkulaci vzduchu – jeden nasměřujte, tak, aby vzduch tlačil ven a druhý naopak nasměřujte směrem dovnitř, ideálně tak aby byl každý na jedné straně bytu a došlo tak k úplné výměně vzduchu = vytvořte průvan.

B) Pokud nemůžete použít přirozené větrání okny z důvodu alergie, nebo zhoršeného zdravotního stavu, smogu, či hluku z venkovního prostředí, nechte okna zavřená a řiďte se následujícím postupem:

Nastavte výkon ventilátor systému VZT na nepřetržitý provoz, nemusíte zapínat chlazení a topení, pokud vám to situace dovolí. Upgradujte na lepší a kvalitnější vzduchový filtr v centrální jednotce rekuperace VZT. Vyměňujte filtr častěji. Typická životnost běžného vzduchového filtru je 90 dní, pokud ventilátor necháte běžet nepřetržitě, měli byste provést jeho výměnu alespoň každých 45 dní.

C) Pokud nemáte doma centrální VZT systém, kombinujte A a čističku vzduchu, případně kvalitní klimatizaci s funkcí čističky vzduchu, potom postupujte jako v případě B a často vyměňujte filtr, pokud to vaše klimatizace vyžaduje a nemá jiný pokročilý způsob.

  

Co je ta nejdůležitější věc?

Čističky vzduchu nejsou kouzelná zařízení, které dělají zázraky a ochrání Vás před každou hrozbou, je tedy důležité přemýšlet o nich jako jedné ze součástí plánu pro ochranu zdraví než na ně pohlížet jako jediný konečný plán. Pokud Vás někdo navštíví doma a ona osoba nebude vědět, že má již nákazu a pokud na Vás dokonce kýchne z blízkosti, zároveň nikdo z vás nemá respirátor, potom je riziko přenosu opravu vysoké a ani čistička vzduchu Vás nezachrání. Jestliže žijete sami a nikam nechodíte a nikdo Vás nenavštěvuje, šance se nakazit je prakticky nulová. Čističky vzduchu jsou tedy jakýmsi dalším stupněm ochrany, jejich účinnost je ve srovnání s nošením respirátoru, sociálním distancování a dezinfekcí povrchů malá, proto je nutné nevynechat ani jednu z těchto možností, aby se nákaze zabránilo.

My jako výrobce prémiových klimatizací a čističek vzduchu dbáme maximálně na tuto oblast a veškeré bytové klimatizace modelového roku budou vybaveny některou nebo kombinací funkcí zajišťující zdraví a tedy čistý vzduch.

Čistý vzduch Technológia Rady a tipy
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázať všetko
Upraviť jednotlivo
Povoliť všetko